Morálka o 100 rokov

Ľudia sa momentálne majú najlepšie vo svojej histórii. Dnes narodené dieťa sa v západnom svete dožije niečo okolo sto rokov a typicky nebude hladovať – fyzicky ani intelektuálne. Napriek tomu sa vo svete dejú nie úplne pekné veci, od nášho zrejmého ignorovania problémov iných krajín, cez nehumánne spôsoby chovu zvierat, až po systematické ničenie životného prostredia v záujme ekonomického rozvoja.

Morálka sa za posledných sto rokov zmenila celkom signifikantne – napríklad ľudia už nie sú až takí rasisti a ženy majú volebné právo. Otázka je, či o ďalších sto rokov budú naši potomkovia spokojní s našou morálkou, alebo či sa konsenzus posunie niekam ďalej, kde by aj dnešný zarytý liberál nešiel, lebo intuitívne je to fuj.

Esej nemeckého fyzika Stefana Kleina a anglického filozofa Stephena Cavea sa zaoberá práve touto témou. Mali by sme sa hanbiť pred našimi potomkami, tak ako nám viktoriánska morálka príde v niektorých otázkach hanebná? Ak ste podľahli modernému trendu a potrebujete krátke zhrnutie, tak tl;dr pripravil blogger Otakar Horák.

Image CC

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *