Poznámky k pripravovanej téze na 2. debatný turnaj 2. kategórie JDL

Pripravovaná téza pre 2. debatný turnaj 2, kategórie Juniorskej debatnej ligy znie:

„Fenomén „cancel culture“ spôsobil v spoločnosti viac škody ako úžitku.“

„Cancel culture“ je pojem znamenajúci účelný bojkot jednotlivca, skupiny, alebo spoločnosti s vyššou mierou mediálnej podpory ako následok zlého správania. Ide o nekontrolovateľný spoločenský jav, ktorý má za účel upravovať verejný priestor.

Cancel culture ako termín je niečo, čo bolo ešte nedávno prakticky neexistujúcim pojmom. Bol popularizovaný vďaka sociálnym sieťam. Vplyv tohto efektu sa dá momentálne vidieť v množstve sfér spoločnosti. Oproti bežným prostriedkom na udržiavanie spoločenského poriadku a spravodlivosti (polícia, súdy, …) získava cancel culture popularitu aj vďaka tomu, že nie je regulovaná. Javí sa ako dostupná alternatíva spravodlivosti, ktorú majú v rukách priamo bežní ľuida. Často pretože štát zlyháva v postihovaní spoločensky neprijateľného správania, napríklad sexuálneho násilia.

Cancel culture môže mať veľa podôb, spravidla má ale podobné postupy a ciele. Očakáva od osoby/spoločnosti ospravedlnenie a uznanie viny, následne potom konkrétne kroky, ktoré ukazujú snahu napraviť svoj spoločenský prečin. Pokiaľ spoločnosť neuzná vyjadrenie za dostatočné, alebo k žiadnemu nedôjde, reaguje bojkotom. Ten sa prejavuje napríklad rýchlym poklesom odberateľov, prevahou negatívnych komentárov, vyhľadávanie alternatívnych produktov (pokiaľ ide o bojkot spoločnosti) a podobnými prejavmi s cieľom zaútočiť na príjmy osôb/spoločností a ich popularitu.

Medzi nedávne prípady, kde bola cancel culture aplikovaná patrí bojkot J. K. Rowlingovej, autorke série kníh Harry Potter, kvôli jej výrokom o trans osobách. Ďalej bojkot spoločnosti Starbucks v dôsledku podpory Izraela v izraelsko-palestínskom konflikte, bojkot hudobnej skupiny Panic! At the Disco kvôli údajnému sexuálnemu násiliu spáchané ich frontmanom a mnoho ďalších.

Otázkou však zostáva, či je cancel culture ako fenomén efektívny a morálny. Je možné udržať pozornosť spoločnosti dosť dlho na to, aby mal bojkot reálny vplyv? Mala by sa širšia verejnosť hrať na udržiavateľov morálnych hodnôt, alebo by táto právomoc mala zostať povereným orgánom? Vplyv cancel culture môže mať pozitívny aj negatívny vplyv na rôznych aktérov v debate.

Odporúčame debatérom a debatérkam jasne ilustrovať, aký vplyv má cancel culture na rôzne odvetvia spoločnosti. Vhodná je práca s konkrétnymi príkladmi, ktorých je možné nájsť nespočetné množstvo. Dôležité je, aby mali obe strany jasno, ako chcú aby spoločnosť vyzerala a ako tomu spomínaný fenomén napomáha či ubližuje.

MOŽNÉ SPORY:

  • Je morálne, aby nekvalifikovaní ľudia rozhodovali o vine a treste?
  • Je dlhodobo udržateľné bojovať za spravodlivosť, pokiaľ nemá na bojkotovanú stranu efekt?
  • Je cancel culture reflexiou dôvery v štátne inštitúcie?
  • Vedie cancel culture k reálnej zmene alebo iba hľadá vinníkov?
  • Môže cancel culture prerásť v niečo viac?

ZDROJE:
https://dennikn.sk/blog/1988465/debata-o-cancel-culture-je-znamenim-mizernej-novinarciny-nie-doby/
https://www.aktuality.sk/clanok/YUOPapS/cancel-culture-je-ideologickym-pojmom-konzervativnych-kritikov-spolocenskych-zmien-hovori-politolog-pavol-hardos/
https://standard.sk/276863/svedsky-minister-skolstva-oznamil-vysetrovanie-fenomenu-cancel-culture-na-univerzitach
https://dennikn.sk/blog/3691979/preco-na-tom-co-je-woke-zalezi-cancel-culture-mame-aj-na-slovensku/
https://www.postoj.sk/95223/cancel-culture-v-cesku-neuspela
https://standard.sk/95725/ako-sme-cancelovali-hertha-berlin

ZAHRANIČNÉ ZDROJE:
https://www.ucf.edu/pegasus/is-cancel-culture-effective/
https://debatingmatters.com/topic/cancel-culture-is-a-threat-to-freedom-of-speech/
https://fee.org/resources/what-is-cancel-culture-getting-beyond-the-partisan-talking-points/
https://edition.cnn.com/2021/03/07/us/cancel-culture-accountability-reality-trnd/index.html
https://helpfulprofessor.com/cancel-culture-examples/
https://www.vox.com/22384308/cancel-culture-free-speech-accountability-debate
https://www.thecollector.com/is-cancel-culture-toxic/
https://www.pewresearch.org/internet/2021/05/19/americans-and-cancel-culture-where-some-see-calls-for-accountability-others-see-censorship-punishment/
https://www.vice.com/en/article/dy35jm/cancel-culture-meaning

Anglické zdroje môžete v prípade potreby preložiť pomocou funkcie web v online verzií Google Translate.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *