Minimálna mzda na Slovensku – téma II.

Minulý týždeň sme sa pozreli na príklady minimálnej mzdy v Británií a Spojených štátoch. Aká je ale situácia na Slovensku?

Téme minimálnej mzdy sa venoval napríklad inštitút INESS ktorý vo svojej štúdií Minimálna mzda – účinný nástroj na zvyšovanie nezamestnanosti vysvetľuje prečo by mala byť zrušená. Zo závermi nemusíme súhlasiť a výhrady môžeme mať aj s jej objektivitou, je však dobrým miestom z ktorého môžete čerpať čísla plus taktiež poukazuje na možné argumentačné okruhy. Z rovnakého súdku je aj článok Jozefa Mihála v Trende.

Zaujímavé dáta ohľadom minimálnej mzdy na Slovensku ale aj v Európe poskytuje aj stránka Európskej komisie – dokonca v slovenčine. Obsahuje tabuľky s minimálnou mzdou vyjadrenou v štandardnej kúpnej sile danej krajiny, v pomere k priemerným platom ale hlavne umožňuje porovnať situáciu na Slovensku s inými krajinammi EÚ.

Hovoriac o EÚ v tomto článku (zhodou okolností tiež z Trendu) sa dozviete dôvody, ktoré stoja za rozhodnutím Nemecka zaviesť minimálnu mzdu. Zaujímavé čítanie a istotne kultúrne bližšie ako články situácií v Spojených štátoch a Británií.

Foto: WiredForLego, Flickr

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *