Januárová téma II: Ako fungujú gay manželstvá

V médiách sa veľa hovorí o tom ako budú mať homosexuálne manželstvá negatívny vplyv na tie tradičné. Väčšina argumentov je však variáciou na argumenty o morálnom úpadku spoločnosti a zneucteniu inštitútu manželstva. Málokto vykreslí skutočný obraz o tom ako fungujú homosexuálne zväzky a ako sa odlišujú od klasických.

V tomto rozsiahlom článku z The Atlantic sa dozviete o tom ako sa tieto dva druhy zväzkov líšia. V skratke

  • gay partnerstvá sú viac rovnostárske – keďže neexistuje deľba rôl na základe pohlaví, rozdelia sa na základe preferencií a prirodzených talentov. To tiež znamená, že sú rozdelené rovnomernejšie – nie ako v klasických manželstvách kde gro domácich prác robí žena
  • pre výchovu detí je najefektívnejší model kde jeden rodič primárne zarába a druhý sa stará o domácnosť. Tento model si adoptujú aj gay partnerstvá (a prekvapivo najviac gay muži – 33% oproti 32% u klasických párov)
  • sú viac náchylné na rozvod. Najriskantnejšou skupinou sú lesbické páry.
  • gayovia robia manželstvo znova atraktívnym. Stála publicita a mediálne pretriasanie tejto témy spojené s efektom, ktorý sa nazýva „social contagion“ (sociálna nákazlivosť) spôsobuje nárast heterosexuálnych manželstiev (o ~10% v Dánsku a ~12% v Nórsku)
  • partnerstvá gay mužov sú menej monogamné. Okolo 60% mužov s registrovanom partnerstve alebo manželstve malo mimomanželský pomer. Na druhej strane, okolo 40-49% mužov riešilo neveru s partnerom a dospeli k záveru, že je to v poriadku.
  • gay partnerstvá sú v priemere šťastnejšie ako heterosexuálne. To do veľkej miery závisí s so všetkými bodmi ktoré sú vyššie vymenované – menej arbitrárnych rodových rolí, viac komunikácie vo vzťahu ale aj menej detí.

Je to vskutku zaujímavý článok, ktorý ponúka v mnohých ohľadoch pohľad z úplne inej perspektívy na akú sme zvyknutí. Prehľad vám rozhodne rozšíria aj týchto 7 TED videí, ktoré pre blog na Denníku N dala dokopy Veronika Pizano. Všetky sú so slovenskými alebo českými titulkami a stoja za to. Dve z nich sa venujú problémom transsexuálov, na ktorých sa na Slovensku akoby zabúda.

To by bolo na dnes všetko, stay tuned!

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *