Michelle Obama si ide

7847452004_2b2714755a_b_d[1]Keď Barack Obama s manželkou išli na štátnu návštevu do Indie, nevedeli, že okrem objímania premiéra Modiho sa budú venovať aj dôležitejšej téme, Saudskej Arábii. Saudský kráľ Abdulláh totiž stihol počas ich návštevy Indie zomrieť, a tak Obama ako správny štátnik a POTUS skrátil výlet a šiel odovzdať svoje kondolencie.

Saudská Arábia je ale problematická krajina. Miesto demokracie má kráľ absolútno moc vydávať zákony a vládnuť, pričom nemusí rešpektovať ani svoj zbor poradcov. Napriek tomu je krajina veľmi ekonomicky rozvinutá, okrem jednej oblasti – práva žien. Tie majú zakázané štátom vyjsť z domu bez svojho manžela alebo iného mužského „ochrancu“, nesmú šoférovať ani viezť sa v taxíku, pracovať bez povolenia manžela ani šoférovať. Na verejnosti musia byť zahalené a ich výpoveď na súde je rovná polovici výpovede muža, čo vyplýva z islamského práva šaríja pretláčaného nesekularizovanou, radikálnou wahábistickou verziou islamu.

No a teraz si predstavte, že do takejto krajiny príde žena pravdepodobne najmocnejšieho človeka na planéte a nielen že si nezakryje tvár, ale má odhalené vlasy na pohrebe kráľa, ktorý tieto desivé zákony vydal. Normálne, zdá sa vám, ale v krajine, kde ženy sú diskriminované systematicky bez výnimky je to veľká vec.

Preto si prečítajte, ako sa na ňu zrútila kritika z oboch strán: buď bola príliš submisívna, alebo mala rešpektovať lokálne zvyky. V každom prípade, vo svetle nedávnych udalostí ako bičovanie blogera za kritiku islamu je to jasný signál, že ropa nie je všetko.

Photo CC

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *