Poznámky ku pripravovanej téze na 1.kolo regionálnych turnajov SDL

Téza na 1. kolo regionálnych turnajov znie:

“Turecku by malo byt odobraté členstvo v NATO.”

Tento článok slúži ako pomôcka a inšpirácia pri príprave na debaty. Nasledujúce materiály však nie sú záväzné pre debatné tímy, ani pre rozhodovanie debát.

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) je medzivládna obranná organizácia, ktorá vznikla v roku 1949 ako reakcia západných demokratických štátov na povojnovú situáciu v Európe a eskaláciu napätia zo strany Sovietskeho zväzu. Členské krajiny sa teda vstupom zaviazali, že budú zdieľať rovnaké demokratické hodnoty individuálnych práv a slobôd. Turecký režim však v posledných rokoch zásadne porušuje tieto hodnoty a pripomína skôr diktatúru. Prezident Erdogan ruší slobodné mediálne platformy, zatvára novinárov, sudcov, akademikov a politických odporcov vládnej strany AKP do väzby, a neustále zvyšuje svoje právomoci v krajine.

Ďalšími príkladmi, kde Turecko jasne koná opačne než ostatné západné krajiny NATO, sú nákupy obrannej techniky z Ruska, priama podpora Islamského štátu, nehovoriac o útočení na americké vojská v Sýrii. Ostatné členské štáty sú, prirodzene, rozhorčené z týchto činov, nuž zatiaľ reálne Turecku nepohrozili. Ako sa vzťahy medzi Tureckom a USA stupňujú, členské štáty už dlhšie reálne uvažujú nad trestami pre Turecko v podobe sankcií alebo úplného vylúčenia.

Turecko má však druhú najväčšiu armádu z celej aliancie. Prísť o takéhoto kľúčového hráča by NATO značne oslabilo. Ďalšou obrovskou obrannou výhodou je geografická poloha Turecka, ktorá spája Blízky východ a Čierne a Stredozemné more s Európou. Ak je NATO primárne obranná aliancia, možno by sa NATO malo primárne sústrediť na tieto dôležité aspekty Turecka ako spojenca. Naopak, je dôležité si uvedomiť, aké následky pre členské štáty by malo vylúčenie Turecka a ako by sa Turecko v budúcnosti zachovalo k “nám”. Naopak, nebude vylúčenie Turecka rovno viesť k priateľstvu s Ruskom?

Aké možnosti majú ostatné členské štáty? Je na čase, aby prestali akceptovať Erdoganovo koketovanie s ich nepriateľmi a začali konať, alebo si Turecko naopak nemôžu dovoliť vylúčiť z NATO? 

Odkazy, ktoré by Vám mohli pomôcť:

Slovenské a České:

SME: Erdogan potvrdil, že Turecko otestovalo ruský systém protivzdušnej obrany S-400

Armádni noviny: Turecko nepatří do NATO?

Týždeň: Turecko vedie paranoidný vodca. Čo sa deje s kľúčovým spojencom NATO

Český rozhlas: Je čas vyloučit Turecko z NATO? Byl by to dárek Putinovi, nesouhlasí admirál Stavridis

 

Anglické:

The Spectator: It’s time to expel Turkey from NATO

Foreign Policy: Don’t Blame Turkey for NATO’s Woes

The New York Time: Turkish Aggression Is NATO’s ‘Elephant in the Room’

Politico: Rough seas for NATO as Turkey clashes with allies

Foreign Policy: Turkey’s Caucasus Adventure Risks Another Crisis in NATO

Washinghton Post: NATO members are supposed to be democratic. What happens when Turkey isn’t?

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *