Poznámky k pripravovanej téze finálového turnaja JDL pre 2. kategóriu

Téza pre 2. kategóriu na Finále Juniorskej debatnej ligy znie:

„Turizmus prináša viac škody ako úžitku.“

V tomto článku nájdete stručný prehľad tejto problematiky, ale aj odkazy na články, ktoré tímom môžu pomôcť pri príprave. Tento článok slúži len ako pomôcka pre debatérov a debatérky a nie je záväzný pri rozhodovaní debát.

V debate na túto tézu bude úlohou súhlasnej strany poukazovať na negatíva, ktoré turizmus so sebou prináša a prečo prevyšujú možné benefity, zatiaľ čo nesúhlasná strana bude mať za úlohu ukázať, že turizmus je prospešný a jeho prínosy prevyšujú škody, ktoré môže priniesť. Dôraz je kladený na schopnosť porovnávať výhody a nevýhody a vyčíslovať ich dopady. Za turizmus považujeme všetky druhy turistiky ako výlety do prírody, hôr, k moru či poznávacie zájazdy.

Turizmus je veľmi významné odvetvie, pri ktorom sa predpokladá, že dáva prácu až 10% ľudí na svete a v roku 2019 dosiahli globálne tržby v tomto sektore až 9 biliónov dolárov. Umožňuje nám spoznávať našu históriu, život v iných mestách a krajinách, vidieť krásy prírody, oddýchnuť si a užiť si množstvo zábavy na rôznych atrakciách.

Ako všetko, aj turizmus, prichádza so svojimi negatívami. Čoraz viac sa hovorí napríklad o tom, že za užívaním si pobytu v dovolenkovom rezorte, obdivovaním pamiatok alebo prechádzaním sa po prírode môžu byť schovaní nahnevaní miestni ľudia, ktorým turisti rôznymi spôsobmi znepríjemňujú život, ale  aj o tom, aké negatívne dôsledky môže mať na životné prostredie.

Na mnohé prínosy a neduhy turizmu poukázala aj súčasná pandémia ochorenia COVID-19, kedy musel pre vládne opatrenia nastať jeho výrazný útlm a do istej miery sa poodhalil „svet bez turizmu. Cestovanie bolo obmedzené(najmä do zahraničia, ale aj vnútroštátne), zatvorili sa hotely, reštaurácie, kultúrne zariadenia a podobne.

Možné spory a otázky:

  • Ako sa správajú turisti a turistky v prírode, na pláži či v horách? Aký je vplyv ich prítomnosti v prírode na biodiverzitu či správanie zvierat?
  • Na aké prínosy a neduhy turizmu poukázala pandémia ochorenia COVID-19 a zavedenie príslušných opatrení proti jej šíreniu?
  • Je spoznávanie prírody a kultúry dôležité v živote človeka? Bol by život človeka bez cestovania prázdny? Aké sú edukatívne no aj zdravotné benefity turistiky (či
  • Dokáže prítomnosť turistov a turistiek nejak obmedzovať miestnych (pôvodných) obyvateľov a miestne obyvateľky? Čo pôvodná príroda a jej zásadná úprava za účelom prilákania turistov?
  • Aký je význam turizmu pre ekonomiku? Ako sa líši medzi rôznymi krajinami (prímorské, vnútrozemské, krajiny s vysokými pohoriami…)?
  • Môže stretávanie sa rôznych kultúr prostredníctvom turizmu pomôcť prekonávať vzájomné rozdiely či rasizmus? S akými názormi na iné národy sa ľudia vracajú z dovoleniek?
  • Vplýva nejakým spôsobom turizmus a cestovanie na životné prostredie? Stojí nám za jeho možné poškodzovanie?

Zdroje na inšpiráciu:

O turizme sa tento rok debatovalo aj v stredoškolskej debatnej lige. Radi by sme preto upriamili vašu pozornosť aj na článok, ktorý v súvislosti s touto témou pripravil tézový výbor pre stredoškolské turnaje. Uvádzame ho pre tých, ktorí majú záujem rozšíriť svoju prípravu aj o pokročilejšie témy. Dbajte však na to, že téza v nalinkovanom článku sa sústredí len na jednu z mnohých tém, ktoré s turizmom súvisia.

Iné zdroje:

https://dromedar.zoznam.sk/cl/1000032/2038141/Aj-cestovanie-ma-svoje-negativa–Tieto-miesta-turizmus-znicil-najviac

https://www.ta3.com/clanok/1178508/v-cestovnom-ruchu-moze-pre-virus-prist-o-pracu-50-milionov-ludi.html

https://cestovanie.pravda.sk/mesta/clanok/552914-tazko-skusanym-benatkam-najprv-vadili-davy-turistov-teraz-ich-odliv/

https://plus7dni.pluska.sk/rozhovory/lubos-fellner-desiatky-rokov-cestach-ma-vyliecili-rasizmu

https://index.sme.sk/c/22505540/ceny-najmov-klesaju-v-realitach-je-to-novy-trend.html

https://www.tyzden.sk/politika/64265/vdaka-obmedzeniam-pohybu-v-case-pandemie-je-ovzdusie-cistejsie/

https://cestovanie.pravda.sk/cestovny-ruch/clanok/505010-masy-nicia-pamiatky-aj-nervy-svetova-organizacia-turizmu-ma-11-rad-zaberu/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *