Poznámky k pripravovanej téze finálového turnaja JDL pre 2. kategóriu
Téza pre 2. kategóriu na Finále Juniorskej debatnej ligy znie:
„Turizmus prináša viac škody ako úžitku.“
V tomto článku nájdete stručný prehľad tejto problematiky, ale aj odkazy na články, ktoré tímom môžu pomôcť pri príprave. Tento článok slúži len ako pomôcka pre debatérov a debatérky a nie je záväzný pri rozhodovaní debát.
V debate na túto tézu bude úlohou súhlasnej strany poukazovať na negatíva, ktoré turizmus so sebou prináša a prečo prevyšujú možné benefity, zatiaľ čo nesúhlasná strana bude mať za úlohu ukázať, že turizmus je prospešný a jeho prínosy prevyšujú škody, ktoré môže priniesť. Dôraz je kladený na schopnosť porovnávať výhody a nevýhody a vyčíslovať ich dopady. Za turizmus považujeme všetky druhy turistiky ako výlety do prírody, hôr, k moru či poznávacie zájazdy.
Turizmus je veľmi významné odvetvie, pri ktorom sa predpokladá, že dáva prácu až 10% ľudí na svete a v roku 2019 dosiahli globálne tržby v tomto sektore až 9 biliónov dolárov. Umožňuje nám spoznávať našu históriu, život v iných mestách a krajinách, vidieť krásy prírody, oddýchnuť si a užiť si množstvo zábavy na rôznych atrakciách.
Ako všetko, aj turizmus, prichádza so svojimi negatívami. Čoraz viac sa hovorí napríklad o tom, že za užívaním si pobytu v dovolenkovom rezorte, obdivovaním pamiatok alebo prechádzaním sa po prírode môžu byť schovaní nahnevaní miestni ľudia, ktorým turisti rôznymi spôsobmi znepríjemňujú život, ale aj o tom, aké negatívne dôsledky môže mať na životné prostredie.
Na mnohé prínosy a neduhy turizmu poukázala aj súčasná pandémia ochorenia COVID-19, kedy musel pre vládne opatrenia nastať jeho výrazný útlm a do istej miery sa poodhalil „svet bez turizmu. Cestovanie bolo obmedzené(najmä do zahraničia, ale aj vnútroštátne), zatvorili sa hotely, reštaurácie, kultúrne zariadenia a podobne.
Možné spory a otázky:
- Ako sa správajú turisti a turistky v prírode, na pláži či v horách? Aký je vplyv ich prítomnosti v prírode na biodiverzitu či správanie zvierat?
- Na aké prínosy a neduhy turizmu poukázala pandémia ochorenia COVID-19 a zavedenie príslušných opatrení proti jej šíreniu?
- Je spoznávanie prírody a kultúry dôležité v živote človeka? Bol by život človeka bez cestovania prázdny? Aké sú edukatívne no aj zdravotné benefity turistiky (či
- Dokáže prítomnosť turistov a turistiek nejak obmedzovať miestnych (pôvodných) obyvateľov a miestne obyvateľky? Čo pôvodná príroda a jej zásadná úprava za účelom prilákania turistov?
- Aký je význam turizmu pre ekonomiku? Ako sa líši medzi rôznymi krajinami (prímorské, vnútrozemské, krajiny s vysokými pohoriami…)?
- Môže stretávanie sa rôznych kultúr prostredníctvom turizmu pomôcť prekonávať vzájomné rozdiely či rasizmus? S akými názormi na iné národy sa ľudia vracajú z dovoleniek?
- Vplýva nejakým spôsobom turizmus a cestovanie na životné prostredie? Stojí nám za jeho možné poškodzovanie?
Zdroje na inšpiráciu:
O turizme sa tento rok debatovalo aj v stredoškolskej debatnej lige. Radi by sme preto upriamili vašu pozornosť aj na článok, ktorý v súvislosti s touto témou pripravil tézový výbor pre stredoškolské turnaje. Uvádzame ho pre tých, ktorí majú záujem rozšíriť svoju prípravu aj o pokročilejšie témy. Dbajte však na to, že téza v nalinkovanom článku sa sústredí len na jednu z mnohých tém, ktoré s turizmom súvisia.
Iné zdroje:
https://plus7dni.pluska.sk/rozhovory/lubos-fellner-desiatky-rokov-cestach-ma-vyliecili-rasizmu
https://index.sme.sk/c/22505540/ceny-najmov-klesaju-v-realitach-je-to-novy-trend.html
https://www.tyzden.sk/politika/64265/vdaka-obmedzeniam-pohybu-v-case-pandemie-je-ovzdusie-cistejsie/