Materiál k pripravovanej téze 1. regionálneho turnaja SDL

Nová sezóna debatnej ligy už čoskoro začne naplno prvými regionálnymi turnajmi. Debatné tímy čaká pripravovaná téza: „Európska únia by mala pozastaviť členstvo krajín, ktoré porušujú demokratické štandardy.“ Výbor pre tézy pre Kocku pripravil materiál, ktorý by mohol čitateľom pomôcť priniesť silnejšie argumenty a uľahčiť si prípravu. Tento článok prináša možné definície nejasných pojmov, kontext zadanej tézy, možné debatné spory  a užitočné články v slovenských a zahraničných médiach. Materiál však slúži iba ako pomôcka a nie je záväzný pre debatujúce tímy a rozhodcov.

Definície
Bežné chápanie demokratických štandardov zahŕňa najmä slobodné a férové voľby, ochranu ľudských práv všetkých občanov, právny štát, slobodnú účasť občianskej spoločnosti v politickom procese a slobodné médiá.

Kontext
Vládne strany Fidesz (Maďarsko) a Právo a spravodlivosť (Poľsko) sú doma aj v zahraničí kritizované za útoky na mimovládne organizácie, občiansku spoločnosť, justíciu a nezávislé média. Maďarsko taktiež mnohé organizácie, média a lídri obviňujú z porušenia ľudských práv pri zásahoch proti utečencom a imigrantom. Medzi najvýraznejších kritikov týchto krajín patrí aj Európska únia. Maďarský premiér Orbán a Poľská premiérka Szydlová sa bránia tým, že chápanie demokracie je v každej krajine iné a ich politika vychádza z podpory svojich voličov.

Možné spory
Téza dáva priestor na mnoho argumentačných stretov, niektoré z nich sú: Nakoľko takéto opatrenie zlepší úroveň demokracie v krajinách s pozastaveným členstvom a v EÚ ako celku? Budú potrestané krajiny ochotné sa zmeniť alebo pre nich EÚ prestane byť atraktívnou alternatívou? Majú byť pre EÚ prioritou demokratické štandardy aj v časoch, keď čelí mnohým iným výzvam? Mala by EÚ mať právo takto zasahovať, aj keď nedemokratické opatrenia boli vykonané v krajine vykonané s požehnaním voličov?

Užitočné články 

Luxemburský minister zahraničia žiada vylúčenie Maďarska z EÚ Pravda (sk)

Európsky parlament opäť kritizuje Poľsko. Ústavný súd ohrozuje demokraciu SME (sk)

Polsku bychom měli spíš závidět Týden (cz)

Polská demokracie je ohrožená, tvrdí EU. Spustila záchranný mechanismus. iDnes (cz)

Evropská komise nevylučuje pozastavení členství Rumunska v EU iDnes (cz)

Orbánův sen o silném Maďarsku: Soumrak, nebo nová šance demokracie? ČT (cz)

Útoky na demokracii v Polsku a Maďarsku se týkají i nás. Český rozhlas (cz)

Únia sa bojí o poľskú demokraciu. Čo jej prekáža? SME (sk)

Doložka o pozastavení řízení Lex.europa (cz)

Podmienky a obsah členstva v EÚ Euroiuris (sk)

Poland dismisses EU criticism as unwarranted, non-binding USnews (eng)

Post-Brexit, the Real Risk Is Europe Could Fail Bloomberg (eng)

‘The EU Is on the Verge of Collapse’ NY Times (eng)

Poland’s ruling party blames EU elites for Brexit and calls for Donald Tusk’s resignation London School of Economics blogs (eng)

Why is Poland’s government worrying the EU? The Economist (eng)

EU law expert: Throwing Hungary out would ‘fan the flames of populism’ Euractiv (eng)

 


 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *