Januárová téma III. – Prečo sa búrime voči gay manželstvám?
V predchádzajúcich týždňoch sme rozeberali referendá proti gay manželstvám ale aj ako tieto manželstvá fungujú. Aký je ale vzťah spoločnosti k takýmto manželstvám a prečo je to taká kontroverzná téma?
Nielen u nás ale aj vo svete je táto téma mimoriadne rozdeľujúca. Najliberálnejšie sú v tejto otázke štáty západnej Európy, Ameriky a okolia Tichého océanu.
Tento výskum ukazuje ako sa líši akceptácia homosexuality v jednotlivých krajinách na základe pohlavia (ženy sú vo všeobecnosti tolerantnejšie), veku (mladí ľudia majú menší problém s homosexuálmi) ale aj rozdiel medzi hodnotami nameranými v roku 2007 a 2013. Zaujímavé je aj porovnanie miery akceptácie homosexuality s tým ako veľmi je spoločnosť náboženská. Dá sa vcelku jasne vidieť trend kde náboženskejšie krajiny menej tolerujú gayov. Zaujímavými odchýlkami sú Filipíny, Brazília (veľmi náboženskí ale aj tolerantní) a Rusko (slabá religiozita ale aj nízka tolerancia voči sexuálnym minoritám). Dôvody prečo je táto temá tak rozdeľujúca tento výskum ale nevysvetľuje.
Economist sa vo svojom článku venuje stavu práv homosexuálov vo svete. Jedným zo záverov prečo sa zbytok sveta na rozdiel od západu v tejto otázke radikalizuje je aj globalizácia. Vďaka nej môžu ľahko vidiet gay pridey ľudia z krajín, kde je všeobecne homosexualita braná ako choroba a byť v šoku ako západna spoločnosť nerešpektuje ich dogmy. Rovnako anti-gay kňazi (najpočetnejší z US) rozširujú svoje „učenie“ v afrických krajinách ako Uganda, ktore potom prikračujú k radikálnym riešeniam. Ďalším dôvodom je snaha politikov nájsť tému, ktorá prekryje skutočné problémy krajiny (ako sa to deje v Rusku alebo Nigérií).
Avšak nie len rozvojové krajiny majú problém s redefiníciou manželstva. New Statesman popisuje situáciu v Británií po ohlásení prijatia gay manželstiev. Navážnejšia bola online petícia so 600 000 podpismi proti tomuto kroku a možná rebélia v strane Konzervatívcov. Článok však ďalej rozvíja argument o symbolike gay manželstiev a o tom ako napomáhajú úplnému zrovnaprávnenie gayov v spoločnosti.
Posledný článok, ktorý dnes odporúčame je o írskom referende a o tom ako sa situácia môže vyvíjať v tejto, historicky katolíckej, krajine. Hlavné porovnanie je so situáciou pri ostatných referendách, ktoré sa v minulosti týkalo celospoločenských otázok ako sú napríklad rozvody.
Vďaka za pozornosť!