V Kocke na Kocke, Newsfilter No. 4

V tomto newsfiltri sa dočítate napríklad o tohtoročnom sčítaní obyvateľstva či o výnimočne úspešnom očkovaní v Izraeli. V Tinovom postrehu zas o tom ako Reddit porazil Wall Street. 

Slovensko:

Zdroj: Canva

Politický update – Prvý update z politickej scény sa týka ĽSNS, z ktorej po prepísaní stanov strany odchádzajú niektoré z jej najznámejších mien. Začiatkom roka dal predseda Marián Kotleba delegátom strany odhlasovať zmeny upevňujúce jeho pozíciu v strane, o ktorých podľa svojich slov mnohí poslanci strany nevedeli. Zo stanov zmizlo obmedzenie funkčného obdobia predsedu, Kotleba znížil počet členov predsedníctva z 12 na 9 a prisvojil si právomoc menovať 3 z nich. Spolu s ním je teda v predsedníctve dosť Kotlebových ľudí, ktorí môžu blokovať zvolanie snemu na jeho odvolanie. Ak by aj snem bol zvolaný, polovicu delegátov menuje priamo Kotleba. Poistil sa aj pred následkami jeho možného odsúdenia za šeky s nacistickou symbolikou, o ktorom po odvolaní bude rozhodovať Najvyšší súd. Do stanov pribudla funkcia výkonného podpredsedu, ktorý môže realizovať Kotlebove želania aj z väzenia. V reakcii na toto uzurpovanie moci vodcom, ktorý si svoje meno predtým, než to zákon zakázal, dal aj do názvu strany, sa dve hlavné tváre ĽSNS, europoslanec Milan Uhrík a Milan Mazurek, poslanec právoplatne odsúdený za extrémistické výroky, rozhodli najprv nekandidovať do predsedníctva a o pár dní aj vystúpiť zo strany. Pridali sa k nim ďalší traja poslanci. ĽSNS tak v parlamente ostáva 9 kresiel. Medzi odídencami je aj hovorca strany a neonacistický spevák Ondrej Ďurica a Miroslav Suja, ktorý v minulosti pracoval pre mafiánskeho bossa Mikuláša Černáka. Plánujú pokračovať v politike, pravdepodobne v novej strane.

Na pozadí tohto extrémistického štiepenia sa drasticky presúvajú politické preferencie. V najnovšom prieskume Focusu Pellegriniho Hlas prekonal 24%, strany vládnej koalície naopak padajú. SaS stratila 2,5%, OĽaNO je už len na 10% a okolo hranice zvoliteľnosti poskakuje Sme rodina s 5,1% a Za ľudí s 4,2%. Spomínaní kotlebovci majú necelých 10% a bude zaujímavé sledovať ako sa preferencie rozdelia po založení novej strany Mazureka a Uhríka. Podrobnejšie dáta ukazujú, že viac ako pätina podporovateľov Hlasu pochádza od niekdajších voličov vládnej koalície, v prepočte by to bolo asi 100-tisíc voličov. Hlas priťahuje aj nevoličov, až 28% zo súčasných preferencií v minuloročných voľbách nehlasovalo.

Viac o rozporoch v ĽSNS tu: SME, Aktuality, Denník N

Nový Focus a analýzy preferencií zas tu: SME, Aktuality, Denník N

Zdroj: Canva

Sčítanie obyvateľstva 2021 – Od polovice februára do konca marca sa na Slovensku uskutoční sčítanie obyvateľstva. Tentokrát však so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien od posledného sčítania v roku 2011. Tohtoročné sčítanie nebude prebiehať cez sčítacích komisárov, ale plne elektronicky. Tí, ktorí nemajú prístup k internetu, môžu vyplniť dotazník na kontaktnom mieste v obci, imobilní zas môžu požiadať o mobilného asistenta, ktorý s dotazníkom príde za nimi. Štatistický úrad očakáva, že pôjde o asi 30% obyvateľov, kapacitne sú údajne pripravení. Asistované sčítanie sa po rozhodnutí vlády bude pre pandémiu konať až do konca októbra. Výsledky sčítania sú dôležité, nakoľko majú dopad napríklad na rozpočty obcí či financovanie cirkví. Hlavnou témou sú však tento rok práva menšín. Od výsledku sčítania sa neodvíja len dĺžka menšinového vysielania vo verejnoprávnych médiách, ale aj rôzne jazykové práva. Po úprave jazykového zákona ešte za vlády Ivety Radičovej sa jazyk menšín môže používať v obciach, kde je zastúpenie menšiny aspoň 15% (pôvodne 20%). Okolo sčítania menšín však panujú kontroverzie, na tohtoročnom dotazníku totiž po prvýkrát pribudne možnosť priznať sa k duálnej národnosti. V Európe nejde o nič neštandardné, podobná možnosť je napríklad aj v susednom Česku či Maďarsku. Konflikt však panuje hlavne o forme otázok. Nový dotazník má okrem hlavnej otázky o národnosti aj druhú, kde respondenti môžu odpovedať, či sa hlásia aj k inej národnosti. Poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi alebo mimoparlamentná maďarská strana Spolupatričnosť kampaňujú za zrušenie druhej otázky. Ich hlavnou námietkou je, že je nejasné, ako sa dáta budú aplikovať a nesprávna interpretácia môže menšinám uškodiť a formálne znížiť ich počty. V zahraničí je štandard brať do úvahy obe uvedené národnosti. Bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz v otvorenom liste uisťuje, že sa nie je čoho báť a druhá otázka by mala menšinám pomôcť. V susednom Maďarsku sa po jej zavedení strojnásobil počet ľudí hlásiacich sa ku slovenskej menšine. U nás by mohla zachytiť napríklad obyvateľov z južného Slovenska, ktorí sa hlásia k maďarskej aj rómskej národnosti či ľudí zo zmiešaných rodín.

Viac o sčítaní obyvateľstva nájdete napríklad tu: Denník N, SME, Hospodárske Noviny

Svet

Zdroj: Canva

Izrael vyhráva preteky v očkovaní – Posledných pár týždňov sa svet sústreďuje na Izrael a masívny úspech, ktorý táto krajina žne v úsilí zaočkovať svoju populáciu. Táto 9-miliónová krajina zvládla prvú dávku vakcíny vpichnúť tretine svojej populácie a vyše milióna ľudí už dostalo aj druhú injekciu. Po zaočkovaní kritickej infraštruktúry a populácie nad 60 rokov sa v Izraeli môžu očkovať aj ľudia nad 40 a stredoškoláci vo veku 16-18, aby sa čo najrýchlejšie vrátili do škôl.

Čo presne stojí za úspechom Izraela? V hre je niekoľko faktorov. V prvom rade je to dohoda s Pfizerom, ktorá Izraelu zaisťuje rýchle a objemné dodávky vakcín. Od marca, kedy majú doraziť aj vakcíny ostatných spoločností, Izrael očakáva, že budú mať nadbytok očkovacích látok. Túto dohodu krajina získala hlavne vďaka prísľubu poskytnúť spoločnosti dáta, ktoré ich vakcinačné úsilie nazbiera. Ide napríklad o level očkovania, ktorý dosiahne skupinovú imunitu či presnejšie dáta o efektívnosti vakcín. Izrael je relatívne malá krajina s rozvinutým štátnym zdravotným systémom, ktorý je navyše vysoko informatizovaný. Krajina tak má ľahko dostupné, presné zdravotné informácie, ktoré jej navyše pomáhajú efektívne mobilizovať ľudí k očkovaniu.

Ďalším faktorom je aj cena. Izrael za jednu dávku zaplatil $30, čo je viac než dvojnásobok ceny, ktorú zjednalo napríklad Belgicko. Izrael však vysokú cenu obhajuje tým, že vakcíny ich nebudú stáť toľko, čo dva dni lockdownu. Na úspešnej kampani stojí aj budúcnosť izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obvineného z korupcie. Jeho krajinu čakajú už štvrté voľby za posledné dva roky a Netanjahu dúfa, že tento úspech mu dokáže zabezpečiť víťazstvo. Očkovanie však neprebieha celkom bez problémov. Human Rights Watch píše, že prístup k vakcínam v Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu majú len Židia a na Palestínčanov Izrael zabúda. Očkuje totiž len Izraelských občanov a Palestínčania na okupovanom území sú formálne zodpovednosť Palestínskych štátnych autorít. . Dáta z očkovania v Izraeli zatiaľ vyzerajú priaznivo, vakcína od Pfizeru ukazuje 92% účinnosť po dvoch dávkach a 33-60% po prvej dávke. Izrael sa napriek tomu zmieta v tretej vlne pandémie a nemocnice stále bojujú s pretlakom pacientov. Krajina však dúfa, že od mája sa život vráti do normálu.

Viac nájdete aj tu: Trend, Hospodárske Noviny, New York Times, Financial Times, Human Rights Watch

Zdroj: Inquirer Business

Ruskom zmietajú ďalšie protesty – Rusko minulý týždeň zasiahla nová vlna protestov v reakcii na zatknutie politika a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného. Polícia Navaľného zatkla tesne po príchode z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy ruským novičokom. Podľa investigatívy CNN a portálu Bellingcat mala v Navaľného otrave prsty ruská tajná služba FSB, ktorej agenti politika sledovali na vyše tridsiatich cestách a na poslednej z nich ho mali aj otráviť. Po tom, čo jeho let do Moskvy tesne pred pristátím odklonili z letiska, kde sa zhromaždili jeho podporovatelia, si po Navaľného prišla polícia. Zatkli ho za porušenie podmienečného prepustenia, ktorého sa dopustil, keď ležal v Nemecku na lôžku. V reakcii na jeho zatknutie sa organizovali protesty v asi sto mestách po celom Rusku. V Moskve sa do ulíc vybralo asi 40-tisíc ľudí v najväčšom proteste za posledné desaťročie, úrady však oficiálne hovoria len o 4-tisícoch protestujúcich. V Yakutsku zas ľudia protestovali v mínus 50 stupňových mrazoch. Účasti na protestoch pravdepodobne pomohlo aj video, ktoré Navaľného tím zverejnil na YouTube tesne po jeho zatknutí a ktoré videlo už viac ako 100 miliónov ľudí. Navaľnyj v ňom opisuje, ako si ruský prezident Vladimir Putin údajne v tajnosti nechal z úplatkov postaviť palác za zhruba miliardu dolárov. Ruské úrady varovali sociálne siete, medzi nimi Facebook, Instagram či TikTok a pohrozili im pokutami, ak dané siete nezablokujú príspevky vyzývajúce neplnoletých Rusov a Rusky k protestom. V čase písania tohto newsfiltra sa plánovali ďalšie protesty, nakoniec sa protestovalo vo vyše 120 mestách a ruskí policajti zadržali ďalších 5-tisíc ľudí. Na tých posledných polícia zadržala vyše tritisíc ľudí, medzi nimi aj Navaľného brata Olega či jeho manželku Yuliu. Protestov sa zúčastňujú tak študenti, ako aj dôchodcovia, spája ich nespokojnosť s Putinovým vládnutím a opresívnym režimom, ktorý panuje v Rusku.

O protestoch v Rusku sa môžete dočítať napríklad tu: Aktuality, SME Guardian, BBC, CNN

Tinov postreh:

Zdroj: Inquirer Business

Reddit sa postavil Wall Street

Polovica memes na mojom a možno aj vašom feede sa posledné dni sústredila na súboj Dávida a Goliáša, aký v histórii investovania nemá obdoby. Na jednej strane stoja malí súkromní investori, na druhej strane hedge-fundy z Wall Street. O čo teda s tým Gamestopom ide? Gamestop je americká spoločnosť, sieť kamenných predajní videohier a konzol, ktorá, podobne ako mnoho ďalších biznisov, zažíva ťažké časy hlavne kvôli svojim online rivalom. Keďže vyhliadky na budúcnosť Gamestopu sú celkom sivé, od spoločnosti sa očakáva, že bude v strate nielen tento, ale aj budúci rok. Viacero veľkých hedge-fundov ako Melvin Capital či Citron Capital sa rozhodlo shortnúť (predať na krátko) akcie tejto spoločnosti.

V krátkosti, shortnúť akcie znamená požičať si ich za poplatok od iných investorov, predať ich a dúfať, že cena akcií klesne, aby ste ich potom nakúpili naspäť za nižšiu cenu, než za akú ste ich predali a vrátili ich. Rozdiel v cenách je váš profit. Akcie Gamestopu najprv narástli o 13% z celkom logických a legitímnych dôvodov: spoločnosť do svojho predstavenstva dostala nových úspešných ľudí, ktorí jej mali pomôcť oprášiť zašlú slávu. Neskôr si však malí investori, ktorí sa stretávajú na online fórach ako Wall Street Bets na Reddite všimli, že veľké hedge-fundy shortli akcie Gamestopu a rozhodli sa to natrieť veľkým investorom. Vďaka značnej liberalizácii finančných trhov, ktorá prišla s nástupom aplikácii ako Robinhood, je investovanie oveľa dostupnejšie a redditori od študentov po kalifornských pastorov začali investovať do akcií Gamestopu a nakupovať opcie. Opcie sú vlastne stávky na to, či akcie porastú alebo padnú, kedy jeden investor od druhého za poplatok dostáva právo kúpiť alebo predať akcie za istú cenu. Ak máte kúpnu opciu na akcie za povedzme 5 dolárov a súčasná cena akcií dosiahla 10 dolárov, investor, od ktorého ste opciu kúpili, vám ich musí predať za 5 dolárov, vy ich však potom môžete predať za trhovú cenu a profitovať. Môžete obchodovať aj so samotnými opciami, ktorých cena rastie, keď sa akcie približujú k hodnote, na ktorú sú uzavreté a tieto transakcie dokážu vo veľkých množstvách ovplyvňovať aj ceny akcií. Veľkí investori, ktorí vydali tieto opcie, nakupujú alebo predávajú akcie, aby sa ochránili pred stratami. Čím bližšie sú ceny akcií k sumám na opciách, ktoré predali, tým viac sa chcú daní investori poistiť, čo tlačí na ceny akcí ešte viac. To je presne to, čo sa stalo aj v prípade akcií Gamestopu. Akcie spoločnosti od decembra narástli o vyše 1700% a hodnota spoločnosti sa vyšplhala z 2 na 24 miliárd dolárov. Akcie narástli v piatok znova o 74% a veľké hedge-fundy zapisovali masívne straty. Spomínaný Citron Capital uzavrel svoju pozíciu so 100% stratou. Platformy ako Robinhood na istý čas dokonca obmedzili nakupovanie akcií Gamestopu. Finanční regulátori zas skúmajú, či fóra ako WSB, kde sa investori dohadujú na takýchto útokoch na hedge-fundy, neporušujú zákony.

V piatok, keď som písal tento newsfilter som napísal že „redditori vyhrali – zatiaľ čo veľkí investori zapisujú rekordné straty, mnohí malí investori zbohatli. Ultimátne však ide o bublinu, ktorá skôr či neskôr praskne a o peniaze prídu aj niektorí malí investori. Nateraz však Dávid porazil Goliáša. Úpravy finalizujem v utorok a akcie gamestopu padli z takmer 400 dolárov na menej ako 100. Na WSB redditori opakovali slogan „hold the line“ (vydržte) a navzájom sa povzbudzovali aby akcie nepredávali, bublina však začala praskať. Stalo sa tak však až potom, čo Goliáš dostal mnoho silných rán.“

Podobné výpady sa dejú aj s akciami iných firiem ako Blackberry či sieť kín AMC, porástla aj cena striebra, Gamestop však prelomil rekordy. Tento príbeh je taký zaujímavý, ako je aj bizarný a zďaleka nie je posledný. Dostal nás však do bodu, kedy sa ani Elon Musk, najbohatší muž planéty, nedokázal odolať a na Twitter napísal „Gamestonks“ a akcie Gamestopu tým vytlačil ešte vyššie.

Viac tu: BBC, New York Times, CNN, Financial Times (utorkový update)a slávny r/wallstreetbets

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *