V kocke na Kocke, Newsfilter No. 3

V tomto newsfiltri sa dočítate napríklad o konflikte v Etiópii či novom generálnom prokurátorovi a v Tinovom postrehu o veľmi úsmevných voľbách na Novom Zélande. Po novom v newsfiltroch nájdete viac tém, skutočne v kocke a s odkazmi na ďalšie čítanie.

Slovensko:

Maroš Žilinka, zdroj: SME

Vláda zvolila nového generálneho prokurátora – Stal sa ním Maroš Žilinka, ktorý v hlasovaní získal 132 zo 147 prítomných hlasov.. Ešte pred dvoma rokmi mal byť obeťou nájomnej vraždy, ktorú si podľa obvinenia mal skrz Alenu Zsuzsovú objednať Marián Kočner. Prekážať mu malo, že Žilinka obvinil Kočnera v kauze s machináciami s nehnuteľnosťami na Donovaloch. Dozoruje aj kauzu Technopol, v ktorej je Kočner tiež už obvinený. Tohtoročná voľba generálneho prokurátora bola prvou, pri ktorej bolo vypočúvanie kandidátov verejné. Hlasovanie v parlamente bolo taktiež po prvýkrát verejné, v minulosti poslanci vo voľbách generálneho prokurátora hlasovali tajne. Na vypočúvaní kandidátov na generálneho prokurátora musel však Žilinka vysvetľovať svoje kamarátstvo s lobistom Michalom Gučíkom, niekdajším blízkym spolupracovníkom Ivana Kmotríka. Ten mal v lete volať predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi a vybavovať Žilinkovi stretnutie ohľadom jeho kandidatúry. Žilinka vo svojich plánoch pre prokuratúru hovorí o zvýšení transparentnosti a verejnej kontroly, zmeniť sa podľa neho musí aj kultúra na prokuratúre a táto inštitúcia potrebuje prejsť očistou. Prokuratúra tiež podľa Žilinku potrebuje zlepšiť vyvodzovanie zodpovednosti smerom dovnútra, ktoré bolo doteraz pomalé a nedostatočné a často prichádzalo až po výraznom tlaku médií. V rozhovore pre Pravdu sa vyjadril, že „občania musia cítiť, že boj proti kriminalite a aplikácia práva sú jasné, presvedčivé a nevzbudzujú pochybnosti o tom, že je tu rovnosť pred zákonom.“ Žilinku vo štvrtok do funkcie vymenovala prezidentka, na oboch stranách zaznievali silné vyjadrenia o budúcnosti prokuratúry. Podľa prezidentky prokuratúra zlyhávala v uplatňovaní zákonov pre všetkých rovnako a vyzvala Žilinku na ozdravenie prokuratúry a odstránenie „inštitucionálnej nekultúrnosti.“ Žilinka vo svojom vystúpení vyhlásil, že voči prokurátorom, ktorí si svoje povinnosti nebudú plniť bude postupovať „ako lev.“

Viac o novom generálnom prokurátorovi nájdete aj tu: SME , Denník N , Pravda , Aktuality , Tvnoviny.sk

Zdroj: Denník N

Rysuje sa otváranie škôl – Pôvodný plán ministra školstva, aby sa otvorili školy, kde sa otestuje aspoň 70% žiakov a žiačok, neprešiel krízovým štábom. Vláda však ponúkla alternatívu, ktorá umožní niektorým školám znova otvoriť svoje brány už v decembri. Podľa nového plánu sa do škôl môžu vrátiť žiaci a žiačky s negatívnym výsledkom testu na Covid-19, pričom negatívny test musí mať aj jeden z rodičov. Frekvencia testovania bude záležať od situácie v okresoch, testovať žiakov budú v najhorších okresoch každý týždeň a tam, kde bude situácia najlepšia, naopak len každých 21 dní. Do pilotného testovania sa zapojilo jedenásť škôl, medzi nimi aj trnavská škola BESST, ktorú navštevujú premiérové dcéry, či základné školy v Starej Ľubovni. V Trnave však deti vydržali v škole len jeden deň, po druhom pretestovaní sa zistilo, že 3 učiteľky mali pozitívny test a druhý stupeň znova zavreli. Problém je však so záujmom o testovanie. V najmenšej škole v Ľubovni sa prišla otestovať len asi tretina žiakov, do ďalšej sa zas vrátila len polovica. Otvárať mohli školy, ktoré sa do programu prihlásili a zorganizovali testovanie svojich žiakov. Neočakáva sa, že všetky školy otvoria už v decembri, výraznejšie zlepšenie môže prísť od januára. Otázkou zostáva aj to, čo so žiakmi, ktorí sa nedajú otestovať či budú pozitívni. Školy teda budú musieť zvládnuť paralelné vzdelávanie prezenčne aj online. V minulom newsfiltri ste sa mohli dočítať aj o vzdelávaní detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ide o skupinu, ktorá otváranie škôl potrebuje najviac, od polovice novembra mali výnimku, do škôl sa mohli vrátiť a stretávať sa v skupinkách piatich žiakov a učiteľa/ky. Testovanie je v týchto komunitách problematické, napríklad v Spiškom Hrhove sa do pilotného testovania zapojilo len 10 žiakov z neďalekej obce s takouto komunitou, cez víkend tam nechodia autobusy a rodičia nemajú autá, problém v týchto komunitách je aj malý záujem o testovanie.  Návrat do škôl je skutočne kľúčový. Podľa výpočtov NBS celoživotné príjmy slovenských žiakov môžu klesnúť o jedno až tri percentá, pri 42-ročnej kariére ide o asi 5 až 15 mesačných platov. Následky sú ešte horšie pre sociálne znevýhodnené deti.

O otváraní škôl sa dočítate viac napríklad tu: Denník N , Hospodárske noviny , SME , Denník E

Svet:

Poľský premiér Mateusz Morawiecki (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo), zdroj: Reuters

EÚ dosiahla kompromis s Maďarskom a Poľskom – V prvej edícii tohoto newsfiltra ste sa mohli dočítať o Európskom fonde obnovy a slovenských plánoch na čerpanie týchto peňazí. Proces schvaľovania tohto fondu na európskej úrovni sa však na niekoľko týždňov zastavil spolu s rozpočtovými plánmi EÚ. Dôvodom bolo veto Maďarska a Poľska. Nepáčilo sa im, že čerpanie európskych peňazí má byť podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu. EÚ proti týmto krajinám už vedie konania v súvislosti s článkom 7. Zmluvy o EÚ ohľadom pozastavenia hlasovacích práv v reakcii práve na nedodržiavanie európskych hodnôt a zásad právneho štátu. V Poľsku sa EÚ obáva hlavne o nezávislosť súdov, v Maďarsku o plejádu problémov ako nezávislosť súdov, právo na slobodu prejavu, korupciu či práva menšín. Rozpočet EÚ na najbližších sedem rokov bez súhlasu všetkých členských štátov nemôže prejsť. Ak by teda Maďarsko a Poľsko neustúpili, EÚ by musela nastúpiť do rozpočtového provizória. V tomto stave by sa rozpočet schvaľoval každý rok (už však bez nutnosti jednohlasného súhlasu členských štátov) a bol by objemom viazaný na predošlé rozpočtové obdobie. Pri fonde obnovy lídri EÚ hovorili o rôznych spôsoboch ako obísť Maďarsko a Poľsko a spustiť tento program bez nich. Pred tohtotýždňovým samitom sa však Nemecku, ktorému končí predsedníctvo v Rade EÚ, podarilo s rebelujúcimi krajinami dohodnúť a odblokovať finančné plány EÚ. Mechanizmus právneho štátu ostáva v pôvodnom znení, pridala sa však deklarácia, ktorá upresňuje jeho uplatňovanie. Zvýrazňuje, že tento mechanizmus má slúžiť len na ochranu európskych peňazí a „iba zistenie, že došlo k porušeniu princípov právneho štátu, nestačí na spustenie mechanizmu.“ Postihnutia majú byť tiež proporčné škodám pre európsky rozpočet a spustenie tohto mechanizmu má byť až poslednou možnosťou po tom, čo EÚ vyčerpá všetky dostupné právne nástroje. Maďarsko a Poľsko sa podľa slov svojich čelných predstaviteľov pôvodne obávali, že EÚ bude zneužívať tento mechanizmus na trestanie napríklad za ich konzervatívne politiky voči LGBT. Súčasťou kompromisu je aj to, že nariadenie bude musieť posúdiť Súdny dvor EÚ, čo oddiaľuje jeho uplatňovanie o pár mesiacov až roky. Budapešti a Varšave sa tak podarilo oddialiť uplatňovanie mechanizmu právneho štátu a oklieštiť jeho aplikovanie. Túto dohodu ešte musí schváliť Európsky parlament.

O tejto téme sa môžete dočítať napríklad tu: Euractiv , Denník E, SME, Denník N, Politico, Financial Times , BBC

Zdroj: Canva

Konflikt v Etiópii – Počas uplynulých týždňov zúril na severe Etiópie v regióne Tigraj občiansky konflikt. Na jednej strane stojí etiópska vláda, ktorej premiér Abiy Ahmed pred rokom získal Nobelovu cenu za mier za ukončenie dlhotrvajúceho konfliktu z Eritreou a proti centrálnej vláde stojí tigrajský národný front oslobodenia. Konflikt sa začal po útoku TPLF na vládnu vojenskú základňu a 4. novembra Ahmed vyhlásil ofenzívu proti rebelom. Spory medzi vládou a TPLF prebiehajú už dlhšie – TPLF najprv minulý rok odišla z vlády po tom, čo Ahmed vyhodil viacerých ich politikov, v septembri tohto roka zas TPLF zorganizovala regionálne voľby napriek zákazu centrálnej vlády, ktorá voľby pôvodne kvôli pandémii preložila. Konflikt si vyžiadal tisícky obetí, presné čísla však nie sú známe, keďže vláda odstrihla región od telekomunikácií vrátane internetu. Objavujú sa aj správy o civilných obetiach, premiér Abiy Ahmed však poprel, že by následkom vládnych operácií zomreli aj civilisti. Amnesty International zas píše o masakri v meste May Cadera, za ktorý sú údajne zodpovední príslušníci TPLF. Konflikt vyhnal z domovov desiatky tisíc ľudí, v priemere 3000 utekalo každý deň cez hranice do susedného Sudánu. Vládne sily však začali strážiť hranice a počet utečencov obmedzili na asi 700 denne. V regióne sú aj akútne problémy so zásobovaním či už potravín, alebo aj zdravotníckeho vybavenia. Mnohé neziskové organizácie sa nevedia dostať do Tigraju a poskytovať hmotnú pomoc. Vládne sily medzičasom získali kontrolu nad hlavným mestom regiónu Mekelle. TPLF, ktorého armáda môže mať až 250-tisíc členov, však vraví, že v bojoch proti „votrelcom“ pokračuje.

Viac sa dočítate napríklad tu: SME, Denník N , BBC , Washington Post , Amnesty International , New York Times

Kākāpō, zdroj: Department of Conservation New Zealand

Tinov postreh: Nový Zéland si zvolil tučného papagája za vtáka roka

Keďže serióznych tém je tento týždeň viac, môj postreh bude kratší a menej seriózny, no o to úsmevnejší. Začnime krátkym zhrnutím pozadia týchto kontroverzných volieb. Od roku 2005 organizuje Forest & Bird New Zealand, jedna z najväčších neziskoviek zaoberajúcich sa ochranou životného prostredia v krajine, každoročné hlasovanie o vtákovi roka. Toto hlasovanie vzniklo s cieľom zvyšovať povedomie o mnohých ohrozených druhoch žijúcich na Novom Zélande.

Za posledné roky sa z tohto hlasovania stal folklór a získava si čoraz viac pozornosti. Tohtoročné voľby boli presunuté o mesiac, aby sa neprekrývali s novozélandskými parlamentnými voľbami a „neodpútali od nich pozornosť“. Do kampaňovania sa tento rok zapojila napríklad aj súčasná premiérka Jacinda Ardern, ktorá verejne podporila čierneho petrela, s ktorým sa podľa svojich slov stotožňuje, keďže sa tiež „oblieka do čierneho“. Podporu inému kandidátovi vyjadrila aj bývalá premiérka Helen Clark, ktorá dlhodobo hlasuje za tučniaka žltookého. Medzi ďalšími podporovateľmi, ktorí si získali pozornosť , bol aj predajca sexuálnych pomôcok Adult Toy Megastore. Tí sa zas postavili za vtáka hihi, maličkého polygamného vtáčika, ktorý má však v pomere k telu najväčšie genitálie a je jediným vtákom, ktorého pohlavný styk prebieha „tvárou v tvár“. Nazvali ho „lídrom hnutia o sex-positivity“.

Tento rok bol záujem o hlasovanie rekordný, za vtáka roka hlasovalo vyše 55-tisíc ľudí. Toto hlasovanie sa však nezaobišlo bez kontroverzie, keď organizátori zachytili pokus  o volebný podvod. Zhruba 1500 podozrivých hlasov si uchmatol maličký vták kiwi pukupuku, na podvod sa však prišlo a hlasy boli anulované. Ema Rawson, manažérka kampane tohto druhu kiwi, sa ohradila proti podvádzaniu, išlo by to podľa nej proti kiwiho zásadám „demokracie, férovosti, rovnosti a úprimnosti“. Organizácia potom varovala proti ďalším pokusom o volebné podvody: „Nájdeme vás a budeme veľmi sklamaní!“, napísali na svojej stránke. Pokusy o podvody nie sú v týchto voľbách ničím novým , v roku 2017 sa voľby pokúsili zvrtnúť falošné emaily, o rok neskôr zas niekto poslal 3000 falošných hlasov a vlani sa musela organizácia brániť pred obvineniami, že sa voľby pokúsili ukradnúť Rusi. Tohtoročný víťazný vták je prvým, ktorý titul obhájil. Zvolili ho už v roku 2008. Vtedy jeho kampaň obviňovali z prijímania dotácií od „bohatých sťahovavých vtákov žijúcich v Monaku“.

Víťazom hlasovania sa stal Kākāpō , „najtučnejší“ druh papagája na svete. Kākāpō je známy aj ako „mohutné machové kura“ (mighty moss chicken) a je jediným nelietavým druhom papagája na svete. Ide o veľmi ohrozený druh prežívajúci len na pár ostrovoch, kde nemá predátorov. Jeho hlavným obranným mechanizmom je predstierať, že je krík. V 90. rokoch ich na Novom Zélande žilo len asi 50, teraz ich je už 213. Dožívajú sa až 60 rokov a sú jedným z mnohých druhov, ktorým sa darí prežívať vďaka úsiliu environmentalistov, ktoré dostáva pozornosť aj vďaka každoročnému hlasovaniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *