Mala by vzniknúť špeciálna olympiáda, v ktorej by bol povolený doping

Debata vychádza zo súčasného kontextu športových podujatí, na ktorých síce doping povolený nie je, no jeho výskyt sa nikdy nepodarilo úplne eliminovať. Súčasné opatrenia jeho používaniu v mnohých prípadoch zamedzia, avšak sú známe viaceré prípady, kedy vrcholoví športovci a športovkyne dosiahli svoje úspechy práve vďaka nemu, čo otvára otázku, koľko sa ho na pozadí skutočne vyskytuje a aký dopad to má na výsledky olympiády.

SÚHLASNÝ TÍM

  1. Limity ľudského tela
    • Vrcholový šport je zaujímavý a prínosný, pretože divákom ponúka pohľad na to, čo môže ľudské telo dokázať, ak má na to vytvorené správne podmienky. Dnes tieto podmienky vytvára tréning a strava, pričom doping by ponúkol novú dimenziu zlepšovania sa a dosahovania doteraz nedosiahnuteľného.
  2. Férovosť
    • Vo svete bez dopingovej olympiády používajú niektorí športovci doping tajne. Ak by sme ich dokázali oddeliť do vlastnej špeciálnej olympiády, všetci by mali rovnaké podmienky a možnosť uspieť.
  3. Zábava
    • Šport prežíva vďaka ochote fanúšikov platiť za lístky a sledovať televízne prenosy. Doping by tieto disciplíny spravil atraktívnejšími na sledovanie, teda priniesol divákom to, o čo majú záujem.
  4. Nový spôsob súťaženia
    • Krajiny by nemuseli súťažiť iba v tom, kto má najlepších športovcov, trénerov, či športové zázemie. Predbiehanie sa vo vytváraní čo najspoľahlivejšieho a najúčinnejšieho dopingu je rovnako legitímnou súťažou.
  5. Laboratórium
    • Dopady by nemuseli zostať iba v oblasti športu. Z olympiády by sa stalo experimentálne laboratórium, kde by dobrovoľníci – športovci mohli na sebe za vidinou úspechu testovať nové látky a technológie. Poznatky získané takýmto testovaním by ľudstvo ďalej mohlo využívať napríklad v humánnej medicíne.

 

NESÚHLASNÝ TÍM

  1. Zdravotné riziká
    • Povolenie dopingu by motivovalo športovcov k užívaniu čoraz nebezpečnejších látok, čo by mohlo viesť k vážnym zdravotným problémom, trvalému poškodeniu zdravia alebo dokonca k smrti. Dokonca by ich často museli užívať už v dobe prípravy na olympiádu či v skorších fázach kariéry.
  2. Propagácia drog
    • Vznik takejto olympiády by smerom k verejnosti vysielal signál, ktorý by normalizoval používanie potenciálne nebezpečných látok, čo by sa analogicky mohlo pretaviť napríklad do vyššej miery užívania drog.
  3. Zmysel olympiády
    • Olympiáda vznikla, aby krajiny mohli súťažiť bezpečným spôsobom v súlade so zdravím. Olympiáda oslavuje ľudskú prirodzenosť a princípy humanity. Tvorba „chemických superľudí“ by viaceré z týchto princípov narušila.
  4. Nerovnosť
    • Športovci z bohatších krajín alebo organizácií by mali prístup k lepším a drahším dopingovým látkam, čo by viedlo k ďalšej nerovnosti v športe.
  5. Nezáujem o normálny šport
    • Nadľudské dopingové výkony by medzi divákmi aj potenciálnymi športovcami vzbudili záujem sledovať dopingovú olympiádu. Problémom je, že by sa nemuseli chcieť vrátiť k sledovaniu bežnej olympiády. Strácala by sa teda motivácia zdravo športovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *