Septembrová téma – Zdroje ISISu III.
ISIS je organizácia, ktorá funguje v dvoch štátoch a zaberá značnú časť ich územia. Taktiež prevádzkuje armádu dosť silnú na udržanie si tohto územia a jeho neustálu expanziu. Je rozumné sa preto pýtať z kade berie ISIS zdroje na svoje fungovanie. V dnešnom prvom článku sa dozviete viac o peniazoch získaných kšeftami na čiernom trhu s ropou, predávaním rukojemníkov a o celkových objemoch peňazí, ktoré sa v tejto organizácií točia. V ďalšej časti článku sa autor venuje zhrnutiu vojenskej a mediálnej stratégie ISISu, ktoré poodkrývajú jeho každodenné fungovanie.
Každý konflikt má aj efekt na ekonomiku krajiny v ktorej prebieha. Ničenie infraštruktúry, nedôvera investorov a slabá vymožiteľnosť práva nerobia z konfliktných zón ekonomicky prosperujúce časti sveta. V tomto článku si môžte prečítať o štruktúre irackej ekonomiky a o tom koľko z nej momentálne ovláda ISIS.
Oba články sa venujú skôr faktickej stránke momentálneho konfliktu a neanalyzujú dôsledky týchto ekonomických politík. Viacero otázok však ostáva bez jasnej odpovede. Do akej miery sú štáty obchodujúce s ISISom na čiernom trhu zodpovedné za terajšiu situáciu v Iraku? Do akej miery sú zodpovední američania, ktorí nechali irackú ekonomiku takmer úplne závislú na rope? Ako by sa dal tento čierny trh ukontrolovať? Je potrebné najskôr odrezať od ISIS od finančných zdrojov a až potom proti nim vojensky útočiť alebo naopak? Skúste ich zodpovedať. Stay tuned.
Foto: Daniel Fogg, Flickr