Septembrová téma – Motivácie ISISu II.

Tento týždeň pokračujeme v téme mesiaca, kde sa pozeráme na dopady vzostupu Islamského štátu (IS) na Blízkom východe. V poslednom článkom sme sa venovali historickým okolnostiam, ktoré podnietili vznik tejto situácie. Dnes sa pozrieme na to čo motivuje ľudí bojovať v armáde ISISu.

Motiváciu irackých sunitov je možné pochopiť z histórie a spoločenskej situácie panujúcej v ich krajine. Zložitejšie je porozumieť dôvodom obyvateľov západnej Európy a severnej Amerike, ktorí sa zúčastňujú bojov. Doteraz sa do armády ISISu pridalo okolo 2000-3000 moslimov zo západu a ich počet rastie. Táto téma zaujala Louise Sitgsgaard Nissen, ktorá ju spracovala z pohľadu moslimov žijúcich v Dánsku. Dánsko je krajina, z ktorej odchádza bojovať do Sýrie najväčší počet moslimov na počet obyvateľov. Nissen skúma viacero dôvodov, ktoré môžu ovplyvňovať ich rozhodnutie – od slabého začlenenia sa do dánskej spoločnosti, cez negatívny postoj západných krajín k moslimom všeobecne až po pocity prázdnoty z konzumného spôsobu života.

Môže sa zdať prekvapivé, že značnú časť nových regrútov v ISISe tvoria aj západné ženy. Islamské náboženstvo značne obmedzuje osobnú slobodu ženy. Väčšina z nás videla fotky moslimských žien v šatkách, burkách, zahalených od hlavy po päty. Menej z nás možno počulo o zákonoch napr. v Saudskej Arábii zakazujúcich ženám šoférovať autá alebo o situáciách, kedy boli ženy zavrhnuté rodinou pre vzťah s nevhodným partnerom. Článok z Foreign Affairs (na obídenie paywallu je potrebné sa zadarmo registrovať) borí viacero mýtov. Jedným z nich je premysa, že ženy sú menej túžia po mieri so západom viac ako muži, druhou je predstava, že ženy v armáde ISISu slúžia iba ako bábky v rukách mužoch. Analýza pokračuje vymenovaním ďalších dôvodov a okolností, kde ženy hľadajú ochranu proti násiliu a vojnovým zločinov, ktoré sú na nich často páchané.

Oba články ponúkajú možnosť porozumieť ľudským motiváciam, ktoré sa nám môžu zdať cudzie. V médiach je ISIS vykresľovaný ako teroristická organizácia, ako štát nutne zlý a nútiaci ľudí páchať zločiny. V takejto situácii je pre nás ťažké predstaviť  si relevantné dôvody pre ktoré sa človek rozhodne bojovať za túto krajinu. Tieto články, hoci nepopierajú zločiny ISISu, ukazujú čím táto organizácia láka ľudí aj zo západu a núti nás zamyslieť sa nad postojom, ktorý by sme mali voči nim zaujať.

Foto: dying regime, Flickr

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *