Októbrová téma III: Rast a životné prostredie sa nevylučujú

Debata o životnom prostredí a ekonomike väčšinou prebieha jednoducho – jeden tvrdí, že dôležitejšie je zachovať planétu pre nasledujúce generácie, druhý zas, že žiadne ďalšie generácie nebudú ak sa nebudeme starať aj o nás, a vôbec, najlepšie pre planétu by bolo keby sme všetci vymreli, ty fašista. Popri prekrikovaní sa o tom, kto je tu vrah planéty a malých tuleníkov či kto chce nechať africké deti zomrieť od hladu, sa nájde ešte jeden typ človeka. Je to napríklad Tim Jackson z Guardianu, ktorý tvrdí, že ekonomická prosperita nie je nutne to isté ako rast, a aj keby áno, tak rast je zlúčiteľný s ochranou životného prostredia.

Zároveň nás zaujal Jacksonom linkovaný report od The Global Commission on the Economy and Climate, ktorý ponúka odporúčania pre vlády, ako zabezpečiť ekonomický rast bez poškodenia životného prostredia. Napríklad znížením potrebných vstupných nákladov do priemyslu ekologických výrobkov ako solárnych panelov. Prezident stále najväčšej ekonomiky na svete sa na adresu tejto správy vyjadril takto:

Spolu s prísľubmi britskej koaličnej vlády o „doposiaľ najzelenejšej vláde v histórii“ môžeme vidieť, že je naozaj chic sa starať o životné prostredie napriek kríze a okamžitým ekonomickým potrebám obyvateľstva. Správa ponúka aj riešenia pre rozvojové krajiny, kde naozaj vie nesprávne rozhodnutie stáť životy miliónov ľudí – teraz alebo o sto rokov.

Image CC baldeaglebluff

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *