Nobelova cena a jej (potenciálna) zaujatosť

Dneškom začína týždeň oznamovania laureátov Nobelových cien za rok 2015. Už vieme, že tohtoročného Nobela za medicínu a fyziológiu získal tím za liečbu malárie a parazitických chorôb. Dvaja z troch laureátov nie sú z Európy ani z US. Ako to však bolo v minulosti?

V roku 2013 Washington Post uverejnil zopár zaujímavých máp, ktoré sa týkajú rozdelenia laureátov Nobelových cien podľa národnosti. Z približne 1000 odovzdaných cien, okolo 350 išlo do Spojených štátov, 120 do Veľkej Británie a okolo 100 do Nemecka. Naopak iba 16 išlo do štátov Afriky, Austrálie a 19 do južnej Ameriky.

Podobný článok z roku 2014 ukazuje, že väčšina výhercov sú taktiež v drvivej prevahe muži. Najväčší pomer žien medzi laureátmi je pri Nobelovej cene za mier.

Väčšina špičkovej vedy sa robí v západnej Európe a Spojených štátoch, avšak v posledných  je možné vidieť zvýšený podiel žien-recipientiek a recipientov z iných ako západných krajín. Tento rok získala cenu za medicínu a fyziológiu čínska vedkyňa Youyou Tu, japonský vedec Satoshi Omura spolu s americkým vedcom Williamom C. Campbellom. Sledujte s nami ako bude tento trend pokračovať počas týždňa.

Foto: Adam Baker, Flickr

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *