Extrémy zdravotníctva

V USA je zdravotné poistenie vaša vlastná zodpovednosť. Nemáte naň? Smola. Napriek Obamovej reforme, ktorá čiastočne sprístupnila poistenie aj nezamestnaným a ľuďom, ktorí by ho nedostali pre už existujúce choroby. Napriek tomu sa americká konzervatívna pravica sťažuje, ako ide o inváziu socializmu do funkčného meritokratického systému, a vôbec, tí chudobní ľudia by už mohli konečne vymrieť.

Druhý extrém je Spojené Kráľovstvo, kde je celé zdravotníctvo platené zo štátneho rozpočtu. Ak nechcete keramické zámky na strojčeku alebo hipsterský rám na okuliare, máte všetky zdravotne indikované zákroky a pomôcky zadarmo, vrátane rôznych foriem antikoncepcie. Ak teda nie ste úplný buržuj, ktorý potrebuje ísť k zubárovi hneď zajtra, lebo au au osmičky a potrebujem predpísať ústnu vodu, lekárovi za nič neplatíte. Briti sa síce sťažujú na nekvalitu a pomalé služby, ale každý, kto ošetrenie potrebuje, ho dostane.

Slovenské zdravotníctvo je niekde medzi. Platíme, ako v Amerike, ale naše zuby vyzerajú ako britské a na operáciu sa čaká mesiace. Preto sa máme čo učiť od oboch systémov, obzvlášť v kontexte nedávnych korupčných škandálov a rozšírených úplatkov. Prečítajte si skúsenosť človeka, ktorý zažil zdravotníctvo aj v USA, aj v GB.

Image CC

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *