Časovaná bomba v černošských ghettách

9 Augusta zastrelil biely policajt neozbrojeného 18-ročného černocha Michaela Browna v americkom meste Ferguson. Tento akt rozpútal sériu protestov, ktorá trvala okolo dvoch týždňov, vyžadovala zásah Národnej gardy ale taktiež otvorila diskusiu o neférovom prístupe policajtov v USA voči rasovým menšinám. Okolo 86 % políciou zastavených vozidiel bolo šoférovanými čiernymi vodičmi. Iba 3 policajti z celého policajného zboru sú čierny hoci v meste žije 67 % čierna väčšina. Na základe týchto čísiel sa dá usudzovať, že istá forma diskriminácie zo strany polície môže existovať.

Prvý článok vysvetľuje spoločenské príčiny streľby policajta na černošského mladíka – malú reprezentáciu väčšinovej černošskej populácie v mestskom zastupiteľstve a nedostatok príležitostí a s tým spojenú pretrvávajúcu chudobu. Každý problém má riešenia a autor navrhuje pár, ktoré by mohli pomôcť predchádzať podobným tragédiám.

Druhý článok rozoberá dôsledky tohto incidentu. Rasovo motivované útoky zo strany polície objavujú každých pár rokov avšak okrem vyvolania krátkych protestov, zdá sa, že nie sú dostatočné na vytvorenie dlhodobého hnutia, ktoré by sa snažilo problém vyriešiť. Bude vražda Michaela Browna práve tou poslednou kvapkou? Ak má také hnutie vzniknúť, čo musí mať na pamäti?

Oba články sa zameriavajú na to ako predísť rovnakej tragédií v budúcnosti – prvý článok hovorí o zmene, ktorá musí nastať zhora, zo strany štátu a vlády; druhý článok adresuje zmenu, ktorou musí prejsť komunita sama. Oba články dávajú nápady ako toto dosiahnuť – obstoja aj samostatne alebo potrebujeme kombináciu oboch na dosiahnutie zmeny? Oba články ukazujú rôzne príklady podobných incidentov a odvolávajú sa na dobre odzdrojované dáta. To vzbudzuje dôveru, že dôsledky, ktoré vyvodzujú stoja na pevných základoch.

Foto SocialJusticeSeeker812, Flickr

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *