Spojené kráľovstvo by malo zotrvať v EÚ (časť 2)

Existuje veľa argumentov za vystúpenie ale aj za zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. Dnes sa pozrieme na argumenty za zotrvanie.

Keď sa rozprávame o takzvanom Brexite (vystúpení Británie z Európskej únie – BRitish EXIT) musíme najskôr pochopiť prečo Británia vôbec o vystúpení rozmýšľa. Spojené kráľovstvo bude mať 23 júna národné referendum o zotrvaní v EÚ. Toto referendum sa zaviazal vyhlásiť David Camerom, predseda Konzervatívnej strany, v prípade víťazstva vo voľbách v parlamentných voľbách v roku 2015. Cameron bol pod tlakom jednak svojich vlastných konzervatívnych poslancoch ale aj rastúcich percent Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP – UK Independence Party). Jeho oficiálnym argumentom bola aj klesajúca podpora EU v Británii a snaha dať ľudom možnosť definitívne sa vyjadriť za alebo proti. Jeho cieľom bolo prerokovať podmienky zotrvanie UK v EU a zlepšiť postavenie a nezávislosť UK v rámci únie. Keď v roku 2015 voľby naozaj vyhral, dostal sa do pozície v ktorej musel referendum vyhlásiť.  Vo februári 2016 následne prebehli intenzívne rokovania s krajinami EU  ktoré skončili vyjednanou zmluvou kde EU pristúpila na niektoré požiadavky ako napríklad možnosť pre krajiny mimo eurozóny vyžadovať diskusiu o zákonoch ohľadom Eura ktoré sa môžu dotknúť ich finančnej stability, uznanie výnimky pre UK z nutnosti presadzovať čoraz bližšiu úniu krajín v rámci EU, zlepšená regulácia v rámci EU, možnosť zamedziť poberaniu sociálnych prídavkov pre EU migrantov a ďalšie. Veľmi dobré základné zhrnutie informácii o Brexite má aj BBC (ako inak )  – je to celkom dlhé ale veľmi obsažné čítanie.  Argumenty za a proti BBC spísalo taktiež tu.

Vystúpenie z EU by malo vážne dôsledky pre Spojené kráľovstvo. Guardian odhaduje benefit členstva v EU na 4-5% HDP, resp. 78 miliárd libier ročne ale taktiež poukazuje na výskum, ktorí hovorí, že v prípade odchodu UK z EU ale zotrvaní v jej oblasti voľného obchodu, následky nemusia byť také nepriaznivé. Každý štát taktiež prispieva na fungovanie EU zo svojho rozpočtu čo v prípade UK je 16,4 miliardy libier, pričom štát získava priamo naspäť iba okolo 6,8 miliardy libier a teda UK sa radí medzi donorov v rámci EU (spolu s inými vyspelými krajinami ako Nemecko alebo Francúzsko). Celkovo však tieto príspevky tvoria menej ako jedno percento HDP. Guardian toto číslo považuje za príliš nízke aby sa iba na jeho základe robili rozhodnutia na takejto škále. Nakoniec sú tu taktiež hlasy ktoré hovoria  o vplyve Európskych regulácii, ktoré údajne ubližujú britským podnikateľom. Medzinárodný menový fond varoval pred efektom Brexitu na domácu ekonomiku ale aj na celú Európu.

Existuje taktiež analýza, ktorá ukazuje, že cena Brexitu bude približne 100 miliárd libier a Británia stratí približne milión pracovných miest. Celkový konsenzus  sa prikláňa na stranu zotrvania v EU, keďže Brexit je bezprecedentný a odhady ekonomického efektu sú na škále od nepriaznivého po katastrofický.

Medzi zaujímavé vedľajšie efekty Brexitu patrí jeho dopad na vzťahy medzi Londýnom a Škótskom. V roku 2014 Škótsko zažilo referendum o osamostatnení sa od Spojeného kráľovstva ktoré dopadlo v prospech zotrvania v pomere 55-45. Škotsko ma všeobecne oveľa vrelší prístup k EU a v prípade Brexitu je otázne ako dlho by trvalo vyhlásenie ďalšieho škótskeho referenda o nezávislosti. Tento argument samozrejme má svoje chyby ako sa dočítate tu  ale rozhodne stojí za zváženie, či odchod z EU neohrozí aj vnútornú stabilitu Spojeného kráľovstva. Viac o vzťahoch medzi rozličnými časťami Spojeného kráľovstva dobre zhŕňa Foreign Policy.

Za zváženie taktiež stojí budúce postavenie Spojeného kráľovstva na medzinárodnej úrovni. V prípade odchodu, mnohí predpokladajú úpadok vplyvu UK vo svete.  Zaujímavá esej z European Council on Foreign Relations popisuje ako Brexit ublíži medzinárodným vzťahom Británie ale aj Európskej únie, ako sú sľuby o prehĺbení vzťahov medzi krajinami Commonwealthu (najmä India) nereálne ale taktiež ako Brexit zhorší schopnosť Británie riešiť utečeneckú krízu.

Dúfame, že vám tento súhrn pomohol s prípravou na FSDL a želáme vám veľa šťastia v debatách.

 

Foto: Flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *