Spojené kráľovstvo by malo vystúpiť z EÚ (časť 1)

Zo Slovenska sa to možno nezdá, ale v UK sa vedie napätí debata o tom, či zostať v EÚ alebo vystúpiť – a obe strany sú pomerne vyrovnané. Nižšie si teda preberieme argumenty za vystúpenie z EÚ.

Ako obyčajne, veľká časť argumentov sa točí okolo peňazí a ekonomiky. UK je jedným z najväčších prispievateľov do únijného rozpočtu. Ročne prispeje okolo 13 miliárd libier, z ktorých sa 4.5 miliardy preinvestuje späť – celkovo teda z Londýna do Bruselu ročne odíde 8.5 miliardy libier. Ak by UK z EÚ vystúpila, tieto peniaze by sa samozrejme mohli použiť na iné projekty doma.

Veľký problém majú Briti aj s ekonomickými pravidlami EÚ. Podľa podmienok spoločného trhu majú všetci občania EÚ rovnaké práva ako domáci obyvatelia. To v posledných rokoch spôsobilo obrovský prílev pracujúcich do Británie, najmä z krajín východnej (Rumunsko, Poľsko) a južnej (Španielsko, Portugalsko, Grécko) Európy. Títo sa do UK sťahujú najmä za prácou, ktorá je obyčajne oveľa lepšie platená, ako v ich domovskej krajine. Zároveň však majú oveľa nižšie platové požiadavky, a preto z pracovného trhu vytláčajú domácich. Tento problém je najvypuklejší na nízko kvalifikovaných a slabo platených pozíciách.

Všakovaké regulácie EÚ sa tiež nestretajú s veľkým pochopením. Podnikatelia v UK sa sťažujú, že kvôli predpisom prichádzajúcim z Bruselu strácajú tisíce libier. Toto samozrejme nevytvára priaznivé podnikateľské prostredie, a nepriamo teda ekonomiku UK stojí ďalšie peniaze. Zvlášť nepríjemné je to vo finančnom sektore. Londýnske City je jedno z najväčších svetových finančných centier. Finančné spoločnosti sú veľmi citlivé na akékoľvek dane a poplatky, a plánovaná európska daň na finančné operácie vyvolala v UK rozruch.

Argumenty sa točia aj okolo medzinárodného vplyvy UK. Aj keď UK si vždy snažili zachovať vlastný hlas a nebáli sa protirečiť spoločnej politike EÚ, vo viacerých oblastiach svoj vplyv stratili. Napríklad vo WTO je EÚ zastúpená jedným hlasom. Ak by UK vystúpilo, mohlo by mať svoje vlastné kreslo, a tým pádom aj väčší vplyv na obchodné zmluvy, ktoré uzatvára s inými krajinami. Rovnako by to pravdepodobne fungovalo aj v iných oblastiach ako je medzinárodný obchod.

Zaujímavá argumentácia sa dá postaviť aj okolo EÚ ako takej. Existuje veľa náznakov a hlasov, ktoré hovoria, že EÚ sa skôr či neskôr rozpadne. V súčasnosti únia čelí mnohým problémom – ekonomickej kríze, náporu migrantov, výzvam v zahraničnej a bezpečnostnej politike a stúpajúcemu euroskepticizmu v členských krajinách. A úprimne, postup v niektorých oblastiach nie je ideálny. Aj keď odchod UK by proces rozpadu mohol ešte urýchliť, pre Britániu by bolo pravdepodobne lepšie, ak by sa mohla do sveta zaradiť pred tým, ako pravdepodobne nastane chaos z rozpadu celého bloku.

Ako všetci vieme, Británia je veľmi špecifická v mnohých oblastiach. Jednou z nich je úroveň verejnej debaty o spoločenských problémoch. V dôležitých situáciách, akou je aj referendum o vystúpení z EÚ, sa rôzne skupiny snažia priniesť čo najviac racionálnych (aj keď niekedy zaujatých) argumentov. A samozrejme, všetky tieto argumenty a dáta sú prístupné na internete – napríklad tu, tu, tutu.

 

(edit 18.4.2016: Doplnené posledné dva paragrafy. )

Autor: Martin Opatovský

Foto: Flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *